subscribe: Posts | Comments

Historia marki UBER

Możliwość komentowania Historia marki UBER została wyłączona
Historia marki UBER

Uber jest firmą, która została założona w Stanach Zjednoczonych, a dokładnie w San Francisco w Kalifornii w 2009 r. przez Garretta Campę i Travisa Kalanicka. Uber jest aplikacją, która służy do zamawiania usług transportowych. Wystarczy mieć zainstalowaną aplikację na telefonie i poprzez założone w niej konto zamówić wymienioną usługę. Aplikacja działająca na smartfonach pozwala na śledzenie zamówionego samochodu, dzięki czemu wiemy kiedy się on pojawi. Obecnie usługa Ubera jest już usługą globalną i dostępną w ponad 400 miastach na świecie.

Na początku firma nazywała się UberCab, aplikacja tej firmy wystartowała w 2010 r. i obejmowała tylko terytorium San Francisco. Stopniowo firma zaczęła wychodzić do innych amerykańskich miast, dzięki Ryanowi Gravesowi dyrektorowi generalnemu spółki. W 2012 r. spółka przetestowała w Chicago możliwość rezerwacji samochodów i kierowców, którzy nie byli pracownikami Ubera oraz nie posiadali licencji przewoźnika. Dzięki czemu Uber stał się o wiele tańszy od firm taksówkarskich w Chicago. Firma na początku umożliwiała wybór bardziej luksusowych samochodów takich jak Lincoln Town Car. W 2012 r. utworzono aplikację UberX, która pozwoliła na zamawianie bardziej ekologicznych samochodów, także w tym samym roku aplikacja została rozszerzona o możliwość wyboru nielicencjonowanych przewoźników. Pozwoliło to firmie na zdobycie klientów mniej zamożnych oraz dzięki nowej licznie klientów zwiększyło wpływy do firmy.

Uber w Polsce działa od grudnia 2013 r., natomiast swoje usługi zaczął oferować dopiero od sierpnia 2014 r. w Warszawie. Od 2015 r. z usług Ubera mogą korzystać również mieszkańcy Krakowa, Trójmiasta, Poznania, Wrocławia, Łodzi i na Śląsku. Prawdopodobnie to nie koniec miast, które zaczną korzystać z Ubera, w dolejesz kolejności jest Lublin i Bydgoszcz. W Polsce, aby zostać kierowcą Ubera trzeba posiadać oczywiście prawo jazdy, samochód, zaświadczenie o niekaralności oraz informację o braku wykroczeń drogowych. Od 2016 r. trzeba również założyć działalność gospodarczą, co wcześniej nie było to konieczne. Kierowcy Ubera oceniani są przez każdego klienta za pomocą aplikacji na smartfonie, przyznawana jest im punktacja od 1 do 5, i jeśli ich ocen spadnie poniżej 4,6, taki kierowca zostaje usunięty z platformy. Z Uberem kierowcy mogą współpracować w Polsce doraźnie np. jeżdżąc przez 40 godzin tygodniowo, są też kierowcy, dla których Uber jest głównym źródłem dochodu.

Z kierowcami Ubera walczą taksówkarze licencjonowanych przewoźników, szczególnie chodzi im o brak posiadana przez nich licencji oraz płacenie należnych podatków. Po zbadaniu firmy przez UOKiK stwierdzono, że nie narusza ona swoją działalnością uczciwej konkurencji, tak jak twierdzili licencjonowani taksówkarze.